Asgari ücret: 2023 yılı için kim ne kadar asgari ücret önerdi?

0

Temmuz 2022’de yapılan yüzde 29’luk zamdan sonra Türkiye’de asgari ücret net 5 bin 500 lira; brüt 6 bin 471 liraya yükseldi. Yüzde 29 zam sonrası 9 Aralık kuru üzerinden asgari ücret 280 euro.

Temmuz 2022’de yapılan yüzde 29’luk zamdan sonra Türkiye’de asgari ücret net 5 bin 500 lira; brüt 6 bin 471 liraya yükseldi. Yüzde 29’luk zam sonrası asgari ücret 9 Aralık kuruna göre 280 euro seviyesinde.

Hükümetin 2023 yılı asgari ücret artışını önümüzdeki günlerde açıklaması bekleniyor. Yeni brüt asgari ücretin 7.500 ile 8.500 arasında olduğu tahmin ediliyor.

Tartışmalar sürerken asgari ücreti kim ne kadar veriyor?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yaptığı ankete göre beklenti 7 bin 845 lira.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın asgari ücret araştırmasına göre, işçi veya işveren olmayan çeşitli mesleklerdeki kişilerin 2023 yılında asgari ücretten ortak beklentisi 7 bin 845 lira oldu.

Türkiye genelinde akademisyenler tarafından işçi, işveren ve farklı meslek mensuplarının beklentilerini belirlemek amacıyla yapılan araştırma kapsamında hem işçilere hem de işverenlere ulaşıldı.

İşçi, işveren ve farklı meslek mensuplarına 2023 asgari ücret beklentisi sorulduğunda, işçilerin asgari ücret beklentisi 7 bin 500 TL olurken, iş verenlerin asgari ücret beklentisi 7 bin TL oldu.

İşçi veya işveren olmayan çeşitli mesleklerden kişilerin ortak beklentisi 7 bin 845 lira olarak belirlendi. Asgari ücretle çalıştığını beyan eden işçilerin asgari ücretten beklentisi ortalama 7 bin 630 lira olarak hesaplandı.

CHP’nin 2023 asgari ücret teklifi 10 bin 128 lira

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 2023 asgari ücret önerilerinin 10 bin 128 lira olduğunu söyledi.

Türkiye’de baz etkisi enflasyonunun yıl sonunda düşmesinin herkesin bileceği bir gerçek olduğunu belirten Ağbaba, enflasyon düşse bile ekmek, reçel, peynir gibi gıda ürünlerinin fiyatlarının düşmeyeceğini, daha da düşeceğini kaydetti. artmaya devam.

“Birinci parantez yüzde 10’a düşürülmeli”

Türkiye’nin bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 3,9 büyüdüğünün açıklandığını hatırlatan Ağbaba, “Bu kapsamda asgari ücrete yüzde 41’lik artışın yanı sıra yüzde 4’lük bir büyüme payı ayrılması gerekiyor. yani asgari ücretteki yüzde 27’lik kayıp önce telafi edilmeli, ardından asgari ücret telafi edilmeli, ücretlere yüzde 45 zam yapılmalı ve 2023 yılı için asgari ücret en az 10.000 128 lira olarak ilan edilmeli. CHP 2023 asgari ücret teklifimiz 10 bin lira 128. Teklifimiz hem yılın ilk 6 ayındaki zam eksikliğini telafi etmek hem de yılın ikinci yarısında enflasyon karşısında kaybı azaltmak. . hem yıl sonu enflasyon beklentisi hem de son çeyreğin büyüme oranı”. değerlendirmesini yaptı.

Ağbaba ayrıca, vergi dilimlerinin yeniden düzenlenmesi ve ücretlilerin ağır vergi yükü altında ezilmemesi gerektiğini söyledi.

“Asgari ücretten sonraki ilk vergi dilimi yüzde 10’a düşürülmeli. Vergi dilimleri en az enflasyonun yükseldiği oranda güncellenmeli. Bu dönemde işverenlerimize de destek verilmeli, SGK prim desteği yüzde 5. işverenlere verilen yüzde en az yüzde 10’a çıkarılmalıdır.

İYİ Parti: Asgari ücret 9 bin 600 lira olmalı

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu da geçen hafta asgari ücret beklentilerini açıkladı.

Zorlu, partilerinin ekonomi kadrolarının İYİ Parti’nin asgari ücretine ilişkin görüşlerini Başkanlık Divanı’na taşıdığını, konunun Başkan Akşener başkanlığındaki üyeler tarafından ele alındığını söyledi.

Zorlo dedi ki:

“Önümüzdeki yıl Ocak ayında başlayacak olası zam kapsamında asgari ücretin en az 9 bin 200 TL olması gerektiğine inanıyor, İYİ Parti olarak önerimiz vatandaşlarımıza ve çalışanlarımıza 9.600 TL asgari ücret verilmesi yönünde. Doğal olarak , işverenlerimiz de bu yükün altındadır ve kendilerini daha rahat hissedebilmeleri için vergilendirme açısından devletten gelen bu desteğin devam etmesi gerektiğine inanıyoruz.

Türk-İş 7 bin 785 lirayla masaya oturdu

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret görüşmeleri başlamadan yeni yılda geçerli olacak asgari ücretle ilgili olarak, “5 bin 500 lirayla masaya oturmayacağız, 5 bin 500 lirayla masaya oturacağız” dedi. açlık (7 bin 785 lira) Konuyla ilgili işveren ve devlet verileri neler, bakalım neler getirebiliriz” dedi.

Türkiye’de 8 milyona yakın işçinin asgari ücretle geçindiğini belirten Atalay, “Bununla övünemezsiniz. Asgari ücret geçinme ücreti haline geldi, çalışanları bu sarmaldan çıkarmanız gerekiyor.” ifadelerini kullandı. .

TÜRK-İŞ’in asgari ücret konusunda tavrının net olduğunu vurgulayan Atalay, şöyle konuştu:

“Ben ne dedim, arkadaşlarım ne diyor, açlığın sınırı ortada. 5 bin 500 lirayla masaya oturmayacağız, açlığın sınırı olan miktarla masaya oturacağız. Bakalım bu rakama işveren ve hükümet ne getirecek.Bu rakam kamuoyunun ve bizim mutabık kaldığımız bir rakamsa sorun yok.Ama katılmadığımız bir rakam olursa biz o masada olmayız. imzalamayacağız”.

Devletin vergi dilimi konusunu düzenlemesi gerektiğini söyleyen Atalay, 20 yıl önce gelir vergisinin ilk diliminin asgari ücretin 20 katı olduğunu, şimdi ise 5 katı bile olmadığına dikkat çekti.

DİSK’in asgari ücret şartı 13 bin 200 lira

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), 2023 yılı için 13 bin 200 lira asgari ücret talebini açıkladı.

Asgari ücretin ortalama ücret olmasını isteyen DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Hem yüksek enflasyon, hem yoksulluk sınırı, artan gıda fiyatları, hem de ekonomik büyüme varken asgari ücret en az 13 bin 200 olmalı” dedi. liret» dedi.

Avrupa ülkelerinde asgari ücretle çalışanların ortalama sayısının yüzde 4 civarında olduğunu, Türkiye’de ise bu oranın yüzde 50 civarında olduğunu belirten Çerkezoğlu, ücretlerde ciddi iyileştirmelere ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Emeklilerin maaşlarına da zam yapılması gerektiğini söyleyen Çerkezoğlu, “2008’de çıkarılan 5510 sayılı yasadan önce asgari ücretin altında emekli aylığı yoktu. Hazine tarafından sağlanan destek.En düşük emekli maaşı asgari ücrettir.Ve tüm emekli maaşları aynı oranda artırılmalıdır” dedi.

TİSK: Herkesin üzerinde anlaşacağı miktarı kabul etmeye hazırız.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol, son iki asgari ücretin belirlenmesinde devlet, işveren ve işçi arasındaki üçlü sözleşmeyi önemsediğini vurgulayarak, bu ortak sözleşmenin devam etmesi gerektiğini söyledi.

Akkol, “İşverenlerimizin razı olduğu, çalışan kesimin memnun olduğu, aynı zamanda işletmelerimizi koruyan dengeli ve istikrarlı bir rakamın sorumluluğunu üstleneceğiz” dedi. o ifadeleri kullandı

TİM: Asgari ücret 500-600 dolar olursa rekabet gücümüzü kaybederiz.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe geçen hafta “(Asgari ücret) 2023’te üretici ve ihracatçı 500-600 dolar gibi rakamlara ulaşırsa rekabet gücümüzü çok daha fazla kaybederiz. 275 milyar dolarlık ihracat hedefimize 2023’te ulaşma şansımız var.” dedi.

Komisyonun çalışmalarını sürdürdüğünü hatırlatan Gültepe, şöyle devam etti:

“Her iki tarafı da memnun eden bir sonuç temenni ediyoruz. Enflasyonun yüksek olduğu yerde beklentiler yüksektir. Bunu 2022’de yaşadık. Ocak ve Temmuz’da iki zam verildi. Fiyatlar ve satıcılar çok hassas olmalı. Vererek ve fiyat artışı yaparak hiçbir yere varamayız.” Kurul, “Enflasyon kadar artması gerektiğini düşünüyoruz. Enflasyon yükselirken döviz kuru aynı kalırsa Türkiye rekabet gücünü kaybeder. Mevcut pazarlarda aşağı yönlü bir gerileme başlar.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom