Araştırma: Aşırı işlenmiş gıdalar biyolojik yaşlanmayı hızlandırıyor

0

İspanya’da 55 yaş ve üstü 886 İspanyol üzerinde yapılan bir araştırma, hazır yemekler, bisküviler, gazlı içecekler, hamburgerler gibi yüksek oranda işlenmiş endüstriyel gıdaların biyolojik yaşlanmayı tetiklediğini ortaya koydu.

İspanya’da yapılan bir araştırma, aşırı işlenmiş endüstriyel gıdaların biyolojik yaşlanmayı tetiklediğini ortaya koydu.

Araştırma, 55 yaş üstü 886 İspanyol’un katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlarda hazır gıdalar, bisküvi, alkolsüz içecekler, hamburger gibi yüksek oranda işlenmiş endüstriyel gıdaları sıklıkla tüketenlerde biyolojik yaşlanmanın hızlandığı gözlemlenmiştir.

Bu bireylerde “telomer” adı verilen genetik bileşenlerin uzunluğu ölçüldü. Çalışmalar, günde 3 kez ultra işlenmiş gıdaları yiyenler ve daha az yiyenler üzerinde yapıldı. Navarra Üniversitesi’nden Amelia Marti’nin gözetiminde, genetik analiz için insanlardan tükürük örnekleri alındı ​​ve tüketilen gıdanın türü incelendi.

Yüksek oranda işlenmiş gıdaları yüksek düzeyde tüketen kişilerin kısa telomerlere sahip olma ihtimalinin iki kat daha fazla olduğu bulundu.

Kısa telomerler, hücresel düzeyde biyolojik yaşlanmanın bir göstergesidir. Uzmanlar, net ve net bir neden-sonuç ilişkisi kurmak için konu hakkında daha fazla araştırma yapılması gerektiğini söylüyor.

Telomerler, vücuttaki her hücrenin işleyişi için DNA’yı koruyan yapılardır. Yaşlandıkça telomerlerimiz kısalır ve bir hücre bölündüğünde bir parça telomer kaybeder. Bu fenomen kendini tekrar eder ve hücrelerin yaşlanmasına neden olur.

Navarra Üniversitesi’nden (Pamplona, ​​​​İspanya) Amelia Marti’nin gözetiminde Lucia Alonso-Pedrero ve meslektaşları tarafından yürütülen çalışma American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom