Antarktika’da sıcak hava dalgası etkili oldu, deniz buzu oranı yüzde 26 azaldı

0

Antarktika, Mart ayında alışılmadık bir sıcak hava dalgası yaşadı. Copernicus İklim Değişikliği Servisi’nden alınan son veriler, Antarktika deniz buzunun geçen ay ortalamasından %26 daha düşük olduğunu gösteriyor.

Antarktika, Mart ayında alışılmadık bir sıcak hava dalgası yaşadı. Copernicus İklim Değişikliği Servisi’nden alınan son veriler, Antarktika deniz buzunun geçen ay ortalamasından %26 daha düşük olduğunu gösteriyor. Bu şimdiye kadar ölçülen en düşük ikinci seviye.

Kırmızıyla gösterilen Ross ve Amundsen Denizlerinde buz seviyeleri özellikle düşüktü.

Mart ayında Antarktika kıtasını süpüren daha sıcak bir hava kütlesi, Concordia araştırma istasyonunda ölçülen sıcaklıkları olağan -55 santigrat dereceden -11.5 santigrat dereceye kadar yeni bir rekor seviyeye çıkardı.

Fransa’daki Grenoble Alpes Üniversitesi’nde klimatolog olan Jonathan Wille, kıtadaki iklim olaylarını şöyle açıklıyor: “Antarktika iklimi hakkındaki bilgilerimize göre, evet, bu tamamen emsalsiz. Antarktika kayıtlarımız açıkça dünyanın geri kalanı kadar eski değil. ama bu “Haziran 2021’de Kuzeybatı Pasifik’te gördüğümüz sıcak hava dalgasına benzer bir olay. Bu, iklim sistemi hakkında bildiklerimizi yeniden düşünen türden bir gelişme.”

Mart ayında Corcordia istasyonunda ne oldu?

Concordia araştırma istasyonu yüksek ve kuru. Kıyıdan bin kilometre açıkta olup, rakımı üç bin metreyi geçmektedir. Bu normalde donmuş bir çöldür. Ancak Mart ayı ortasında, bölgedeki sıcaklıklar eksi 11,5 santigrat dereceye çıktı.

Fransız Polar Enstitüsü’nden (Institut Polaire Français) buz bilimcisi Julien Witwicky, “Kar 10 cm birikti. Genellikle bir yılda yağan kardan daha fazla. Sert karda yürümek yerine birkaç gün yumuşak karda yürüdük. Antarktika.” A.’nın değerlendirmesini yaptığından çok Fransız Alpleri’ne benzeyen bir resimdi.

Concordia’daki olağandışı kar yağışı, daha büyük bir eğilimin parçası olabilir. Yine yükseklerde ve iç kesimlerde, Alman Kohnen istasyonu kar yağışının son yirmi yılda %20 arttığını bildirdi.

Geçen yıl, Alman deniz istasyonu Neumayer ortalamadan %50 daha fazla kar ölçtü.

Alfred Wegener Enstitüsü’nden Profesör Olaf Eisen şöyle açıklıyor: “Bu, küresel ısınmanın bir parçası olarak tahmin ediliyor. Atmosfer ısındıkça daha fazla nem tutabilir ve daha fazla nem, daha fazla kar yağışı anlamına gelir.”

‘Antarktika buz kaybetmeye devam edecek’

Bazıları şu soruyu soruyor: Ekstra kar, okyanuslarda kaybolan buzulların küçük bir kısmını bile telafi edebilir mi?

Geçen ay, Roma şehri büyüklüğünde bir alanı kaplayan Conger buz sahanlığı, yıllarca süren istikrarsızlıktan sonra çöktü.

Daha sıcak okyanuslar ve daha sıcak havalar buz sahanlıklarını incelterek onları daha da dengesiz hale getirirken, genel fikir birliği Antarktika’nın buz kütlesini kaybetmeye devam edeceği yönünde.

Uluslararası Kutup Vakfı Başkanı Alain Hubert, “15 yılı aşkın süredir sahada çalışan ve burayı gözlemleyen biri olarak şunu söyleyebilirim ki kıtasal buzullardan oluşan ve tarihi bir geçmişe sahip olan tüm bu buz sahanlıkları çok güzel. okyanus seviyesinin hemen üzerindeki etki, yükselmeye devam edecekler. Bunu kesin olarak söylüyorum çünkü sular ısınıyor ve önümüzdeki 10 yıl içinde bu değişmeyecek.” konuşur.

Copernicus İklim Değişikliği Servisi’nin verilerine göre dünya çapında Mart 2022, Mart 1991-2020 ortalamasından 0,39 derece daha sıcaktı. Bu, geçen ayın kaydedilen en sıcak beşinci Mart olduğu anlamına geliyor.

Avrupa’da Mart 2022’deki ortalama sıcaklık, 1991-2020 dönemi ortalamasından 0,43 derece daha düşük. Copernicus, Mart 2022’nin 10 yıldaki en soğuk üçüncü Mart olduğunu söylüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket