Amasra’da maden ocağındaki patlamaya ilişkin davanın beşinci duruşması sürüyor

0

Bartın Ağır Ceza Mahkemesi’nin Bartın Adliyesi’nde özel olarak oluşturduğu salondaki duruşmaya tutuklu ve tutuklu olmayan sanıklar, müştekiler, patlamada hayatını kaybedenlerin yakınları ve parti avukatları katıldı.

Tanıkların dinlenmesinin devam ettiği duruşmada, enstitüde amir olarak görev yapan Hasan Tamur, kurtarma ekibiyle birlikte kurtarma çalışmalarına katıldığını belirterek, şunları söyledi: “Yangını -320 derece yükseklikte gördük, gördük. 15-20 metre yaklaştık ama metan gazı yoğunluğu vardı. Bu yüzden kimliğini bilmediğim bir arkadaşımızın cesediyle çıktık.” dedi.

Madenci Halil Yay, 10 yıldır hazırlık işçisi olarak çalıştığını ve patlamanın olduğu gün enstitüde görevli olduğunu söyledi.

Patlama anında kulağında baskı hissettiğini ve yaklaşık 15 dakika sonra dumanın geldiğini anlatan Yay, şöyle konuştu: “-300 rakımda aynı bölgede 10 kişiydik. Patlamayı duyduğumuzda patlamayı duyduk. Kötü bir şey olmuştu. Bir süre sonra dumanlar bulunduğumuz bölgede yoğunlaştığı için maskelerimizi taktık ve dışarı çıkmak üzere yola çıktık.” “Yaklaşık 200-300 metre ilerledikten sonra arkamıza baktığımızda 7 kişinin kayıp olduğunu gördük. Geri döndüğümüzde 7 arkadaşımızın öldüğünü gördük. Patlama -320 rakımda meydana gelmiş gibi görünüyor.” dedi.

İşçi Erdi Demir de patlamadan önce gece vardiyasından çıktığını, kazayı duyunca evinden ayrılarak -320 rakımdaki kurtarma çalışmalarına katıldığını söyledi.

Fırından çok duman çıktığını iddia eden Demir, şöyle konuştu: “-320 dereceye indiğimizde 3-4 arkadaşımın cesedini gördük, dışarı çıkardık. Kıyafetleri sağlamdı, hiçbir şey yoktu. Ben de gazdan etkilendim ve hastaneye kaldırıldım. Üretim üzerinde baskı vardı, izin almakta zorluklar vardı, “İşten atıldım. “Onu dışarı çıkaracağız.” “Eskiden haftada 1-2 gün mühendislerle görüşüyorduk. Artık her gün geliyorlar. Maske eğitimi yoktu, sadece insanları kayıt ettirdiler. Artık bire bir, uygulamalı eğitim yapılıyor.” dedi.

Polis memuru olarak görev yapan Cengiz Özdemir, kurtarma çalışmalarına katıldığını ve -350 rakımda 6 arkadaşının cesedine rastladığını belirterek, şunları söyledi: “Bazıları maskeleri açmaya çalıştı ancak başaramadılar. giy onları.” Bazıları bunları giymeden kaçmaya çalıştı. Tanınmıyorlardı, yüzleri simsiyahtı” dedi.

Duruşma tanıkların dinlenmesiyle devam ediyor.


Dönem

Bartın’ın Amasra ilçesinde TTK Amasra Enstitüsü’ne ait madende 14 Ekim 2022 günü saat 18.15 sıralarında meydana gelen patlamada 41 işçi hayatını kaybetti, 11 işçi ise yaralandı. Bir işçi 4 Kasım 2022’de nakledildiği hastanede, bir işçi ise 5 Nisan’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Amasra Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında aralarında TTK Amasra şirketinin müdürü Cihat Özdemir’in de bulunduğu 24 şüpheli tutuklandı.

Şüpheliler arasında TTK Amasra işletme müdürü Cihat Özdemir, işletme müdür yardımcısı Salih Atmaca, işletme müdürü Selçuk Ekmekci, iş güvenliği ve eğitim başmühendisi Volkan Soylu ve kartiyelerin (birkaç üretim biriminden oluşan taş ocağı) sorumlu maden mühendisleri başmühendis Mehmet Tural yer alıyor. ) Levent Aydın ve İbrahim Hakan Mengeş ile emniyet müdürlüğü. Mühendis Şahan Kahraman, “Taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” suçundan tutuklandı, 4 şüpheli hakkında adli kontrol hükümleri uygulandı, şüphelilerden 3’ü polis tarafından serbest bırakıldı. Hakim ve 9’u savcılıktaki sorgularının ardından serbest bırakıldı. Soruşturma sürecinde bu şüphelilerden biri hakkında takipsizlik kararı verildi.

İddianamede, tutuklu sanıklar Özdemir, Ekmekçi, Soylu ve Tural için “olası kastla adam öldürme” suçundan 42 kez toplam 840-1050 yıl, 4 yıl 16 aydan 12 yıla kadar olmak üzere toplam 4 yıl hapis cezası talep ediliyor. “Muhtemel kastla yaralama” cezası.

İddianamede bu 4 sanık için 2 suçtan toplam 844 yıl 16 aydan 1.062 yıla kadar hapis cezası istenirken, diğer 3’ü tutuklu 19 sanık ise 2 yıl 8 aydan 22 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı. “Taksirle çok sayıda kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” suçundan ise 6’şar ay hapis cezası istendi. Ceza aynı süreye sahiptir.

28 Nisan’daki duruşmada mahkeme heyeti, fabrika müdür yardımcısı Salih Atmaca’yı adli kontrol şartıyla serbest bıraktı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom