Almanya’da aşırı sağcı parti AfD üyesi ‘Nazi sloganı atmakla’ suçlandı

0

Savcılar, AfD’nin önde gelen isimlerinden Höcke’nin toplum içinde kasıtlı olarak Nazi sloganları attığını söylüyor.

Almanya’da aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif (AfD) partisinin önde gelen üyelerinden Björn Höcke, 2021’de yaptığı bir konuşmada Nazi sloganları kullanmakla suçlandı.

Halle şehri savcıları iddianamede, Höcke’nin 21 Mayıs 2021’de ülkenin doğusundaki Merseburg’da 250 kişilik bir toplantıyı “Her şey Almanya için” sözleriyle bitirdiğini belirterek, siyasetçinin bu sözlerin kaynağının farkında olduğunu vurguladı. .

Söz konusu sloganın Nazilerin paramiliter kanadı Fırtına Birlikleri tarafından kullanıldığı biliniyor. Höcke’nin avukatları bu sözlerin suç teşkil etmediğini söylüyor.

Almanya’nın geçmişine ilişkin revizyonist görüşleriyle tanınan Höcke, 2018’de Berlin’deki Holokost Anıtı’nı bir “utanç anıtı” olarak nitelendirdi ve ülkenin geçmişini 180 derece döndürerek hatırlaması gerektiğini söyledi.

AfD’ye desteğin rekor seviyelere ulaştığı bir dönemde, son kamuoyu yoklamalarına göre Almanya’nın iç istihbarat servisleri, partinin Merseburg’un da içinde bulunduğu Thüringen şubesini resmi gözetim altına aldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom