ABD’li yargıcın, lüks tatil yaptığı iş adamına sattığı mülkü beyan etmediği iddiası

0

Kâr amacı gütmeyen İnternet haber portalı ProPublica, Yüksek Mahkeme Yargıcı Thomas ile iş adamı Crow arasındaki para alışverişiyle ilgili yeni bir konuyu gündeme getirdi.

Eyalet vergi kayıtlarını ve mülk tapularını inceleyen ProPublica, Crow’un şirketlerinden birinin, aile üyelerinin evini ve Thomas’ın annesinin yaşadığı Georgia, Savannah’daki iki parseli 2014 yılında 133.363 dolara satın aldığını tespit etti.

Söz konusu satışın, Thomas ile Crow arasında doğrudan bir mali işlemin yapıldığına dair halka açık ilk delil olduğu belirtilirken, Thomas’ın bu işlemi açıklamadığına da dikkat çekildi.

Hukuk uzmanları ProPublica’ya, Thomas’ın mülklerin satışını asla bildirmemesinin “yasa ihlali gibi göründüğünü” söyledi.

Ülkedeki yasalara göre, Yüksek Mahkeme yargıçları da dahil olmak üzere federal yetkililerin genellikle 1.000 doları aşan gayrimenkul para transferi işlemlerini bildirmeleri gerekir. Ancak bazı durumlarda, kişinin veya eşinin asıl ikametgahı taşınmaz ise, bu beyandan muaf tutulabilecekleri belirtilmektedir.


Yüksek Mahkeme Yargıcı Thomas aleyhindeki iddialar

Çevrimiçi haber sitesi ProPublica, 6 Nisan’da Thomas ve eşinin, Cumhuriyetçi Parti’nin en büyük milyarder bağış toplama etkinliği olan Dallaslı işadamı Harlan Crow’un araçlarını kullanarak ücretsiz lüks tatillerden ve seyahatlerden yararlandığını yazdı.

Haberde, Thomas’ın 20 yıl boyunca Crow’a ait özel bir uçakla defalarca yurt içi ve yurt dışı seyahat ettiği, lüks yatını kullandığı ve kayıtlarında hiçbirinin bulunmadığı ortaya çıktı.

İşadamı Crow yaptığı yazılı açıklamada, yargıçla ilişkilerinin sadece “dostane” olduğunu söyledi ve yargıcı hiçbir hukuki veya siyasi konuda etkilemeye çalışmadığını ileri sürdü.

Kongre’deki Senato Yargı Komitesi başkanı Demokrat Dick Durbin ve 10 Demokrat senatör, Yüksek Mahkeme Başkanı John Roberts’a Yargıç Thomas aleyhindeki iddiaların soruşturulması çağrısında bulunan bir dilekçe gönderdiler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket