ABD Dışişleri Bakanlığı, Afganistan’dan yapılan tahliyelere ilişkin Washington yönetimini eleştirdi

0

ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD yönetiminin 2021’de Taliban’ın kontrolü ele geçirdiği Afganistan’dan tahliyelerdeki eksikliklerine ilişkin bir rapor yayınladı.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı (ABD) tarafından yayınlanan bir rapor, Taliban’ın 2021’de Afganistan’da iktidara gelmesinin ardından tahliyelerin ele alınma şeklini eleştirdi.

Raporda, Başkan Joe Biden ve selefi Donald Trump’ın ABD askerlerini Afganistan’dan çekme kararının, ABD destekli eski Afgan hükümetinin “canlılığı” ve güvenliği üzerinde ciddi sonuçları olduğu belirtildi.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken de isimsiz olarak eleştirilere maruz kaldı. Olumsuz bulgular arasında, Ağustos ayında Taliban Kabil’de ilerlerken bakanlığın kriz yönetimi görev gücünü genişletememesi ve “kriz tepkisinin tüm yönlerini denetleyecek” kıdemli bir diplomatın olmaması yer alıyor.

Blinken ve üst düzey diplomatların ofislerinin bulunduğu Dışişleri Bakanlığı’nın en üst katına atıfta bulunan raporda, “7. kata bir yetkilinin atanması, farklı çalışma alanları arasındaki koordinasyonu geliştirebilirdi” deniyordu. söylendi.

Beyaz Saray basın sekreteri Karine Jean-Pierre Cuma günü Biden’ın Afganistan’dan çekilmesi konusundaki tutumunu savundu.

Jean-Pierre gazetecilere “Bir karar vermesi gerekiyordu” dedi. ABD’nin “sonu görünmeyen bir savaşa milyarlarca dolar akıttığını” ve Biden’ın “bunu bitirmek istediğini” söyledi.

Trump’ın sözcüsü Steven Cheung, “Afganistan’dan feci şekilde çekilmenin tek bir sorumlusu var: Joe Biden.”

Taliban, ABD destekli hükümetin geri çekilmesinin ardından Kabil’deki hakimiyetini pekiştirirken, son ABD askeri 30 Ağustos 2021’de yola çıkmadan önce, yaklaşık 6.000 Amerikalı da dahil olmak üzere tahmini 125.000 kişi uçaklarla tahliye edildi.

Raporda, “her iki yönetim (Trump ve Biden yönetimleri) sırasındaki en kötü durum senaryolarına ve bunların ne kadar çabuk gerçekleşebileceğine dair üst düzey değerlendirmeler yetersiz” denildi.

Üst düzey yetkililerin tahliyeye dahil edilecek “risk altındaki Afganlarla ilgili net kararlar” almadığı ve tahliye edilen Afganların nereye götürüleceğini belirlemediği iddia edildi.

İncelemeye göre, hazırlık ve planlama aşaması, Biden yönetiminin harekete geçme “isteksizliği” nedeniyle “bloke edildi”, bu da Kabil hükümetine olan güvenin kaybolmasına ve dolayısıyla çökmesine katkıda bulunduğunu gösterebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket