AB: Rusya’nın Türkiye üzerinden Afrika ülkelerine tahıl gönderme teklifi ‘cömertlik parodisi’

0

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, tahıl koridoru sayesinde Afrika’da zor durumda olan ülkelere Rusya’nın teklif ettiğinin 30 katından fazla tahıl ulaştırıldığını söyledi.

Avrupa Birliği, tahıl koridoru anlaşmasından ayrılan Rusya’nın Türkiye’ye yaptığı Afrika ülkelerine tahıl gönderme teklifini “cömertlik parodisi” olarak niteledi.

REKLAM

Hindistan’da yapılan G20 zirvesinde yaptığı konuşmada Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, tahıl koridoru sayesinde Afrika’da zor durumda olan ülkelere Rusya’nın teklif ettiğinin 30 katından fazla tahıl ulaştırıldığını söyledi.

Konuşması sırasında zirveye Rusya’yı temsilen katılan Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a dönen Michel, “Karadeniz’deki bu anlaşmadan çekilmekle kalmadınız, üstüne limanlara saldırıyorsunuz. Karadeniz’e hatta Tuna nehrine açılan limanları bloke ediyorsunuz,” ifadelerini kullandı.

Michel, “Verdiği zarar yetmiyormuş gibi Rusya üstüne dalga geçer gibi bir cömertlik parodisi ile Afrika ülkelerine 1 milyon ton tahıl öneriyor,” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler ve Türkiye arabuluculuğunda kurulan tahıl koridorundan Rusya kendi gıda ve gübre ihracatına engeller çıkarıldığı gerekçesiyle temmuz ayında ayrılmıştı.

Bunun ardından tahıl koridoruna alternatif geliştirmek isteyen Rusya, Katar’ın da mali desteğiyle Türkiye’ye indirimli fiyatla bir milyon ton tahıl gönderilmesi ve bu tahılların Türkiye’de işlenerek en çok ihtiyaç sahibi ülkelere gönderilmesini kapsayan bir plan hazırladığını duyurmuştu.

Öte yandan Türkiye’de eski anlaşmanın tekrar canlandırılması için diplomasi trafiğini yoğun bir şekilde sürdürüyor. 

Reuters isimsiz iki kaynağa dayandırdığı haberinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın G7 dönem başkanı olan Japonya Başkanı Fumio Kişida ile bu konuyu görüştüğünü bildirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket