AB Kalkınma Planı ekonomik krizi bitirebilir mi?

0

Reel Ekonomi’nin bu haftaki sunucusu Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen. Kendisiyle Avrupa Birliği içinde ekonomik büyümeyi hedefleyen kalkınma planını konuştuk. Ekonomik kriz

Reel Ekonomi bu hafta Avrupa Birliği’nin kalkınma paketi ve kıtada devam eden ekonomik krizin yaralarını sarmak için geliştirdiği diğer programlardan bahsediyor. Bu kalkınma hamlesi için çok büyük bir fon yaratıldı.

Jyrki Katainen: ”Aslında bazı bölgeler dışında Avrupa Birliği içinde tam bir ortak pazardan söz edilemez. Örneğin, ortak sanal pazar. Bunu henüz oturtamadık ama KOBİ’ler için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu ortak piyasa uygulamasının yatırımcıları Avrupa’ya çekeceğine inanıyorum.”

Bu fonda Avrupa Birliği için 16 milyar avroluk bir garanti var. 8 milyar avro gerçek fonlardan oluşuyor. Avrupa Yatırım Bankası da beş milyar avroluk destek sağlıyor. Kısacası Avrupa 21 Euro’luk bir fonla yeniden başlıyor. Yardım Üye Devletlerden ve bankalardan gelirse bu miktar artacaktır.

Komisyonun yaptığı sabit oranlı hesaplamaya göre 21 milyar euroluk yatırımla 315 milyar euroluk büyüme sağlanabiliyor.

Her milyar avro, üç milyar avroluk bir katma değer sağlamalıdır. Özel yatırımcılar proje için teşvik edilecek ve 3 ila 15 milyar avro arasında sermaye sağlayacak. Bu kuruluşlar önce ödeme alacak.

Plan başarılı olursa, stratejik gelişim için 240 milyar Euro ve KOBİ’ler için 75 milyar Euro harcanacak. Avrupa’da yaklaşık 20 milyon KOBİ var. Ancak yatırımcılar, çok riskli oldukları için küçük ve orta ölçekli şirketlere yatırım yapmaktan kaçınırlar.

Bu nedenle Avrupa Komisyonu tarafından sağlanan bu fonlar KOBİ’ler için büyük önem taşımaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket