AB: Doğu Akdeniz’de gerilimi artırması halinde Türkiye ile iş birliğini askıya alırız

0

AB: Doğu Akdeniz’de gerilim artarsa ​​Türkiye ile işbirliğini askıya alırız

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu başbakanı Ursula von der Leyen, Ankara’nın olumlu bir politika izlediği konusunda uyardı, ancak Doğu Akdeniz’de gerilim tırmanırsa AB, Türkiye ile işbirliğini askıya alabilir.

AB zirvesinin bugünkü oturumunun ardından AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel ortak basın toplantısı düzenledi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Türkiye yapıcı davranmaz, özellikle Doğu Akdeniz’de tek taraflı provokatif eylemlere yönelirse, bu işbirliği uygulamalarını açıkça askıya alacağız” dedi. ifadesini kullandı.

“Türkiye, İstanbul Sözleşmesi’nden ayrıldığı için üzgünüz”

Basın toplantısında Türkiye ile ilgili soruları yanıtlayan Ursula von der Leyen, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinden “üzgün” olduğunu söyledi. Ursula von der Leyen, İstanbul Sözleşmesi’nin kadın haklarının korunmasında bir “mil taşı” olduğunu ve AB’nin tüm Avrupa Konseyi ülkelerini bu sözleşmeyi onaylamaya teşvik ettiğini söyledi.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Nisan ayında Türkiye’ye yapacağı bir ziyaret için Türk yetkililerle temas halinde olduğunu söyledi. İnsan hakları ve hukukun üstünlüğüne saygı konularında Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip ettiğini belirten Michel, zirvenin ardından yayınlanan bildiride bu konularda Türkiye’yi ilgilendiren önemli uyarıların yer aldığını söyledi.

Bu arada AB Komisyonu başkanı, AstraZeneca’nın aşısını diğer ülkelere yeniden göndermeden önce AB ülkelerine olan taahhütlerini yerine getirmesi ve AB ülkelerine teslimattaki gecikmeyi telafi etmesi gerektiğini söyledi.

AB liderleri ve Biden zirvesi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, AB Konseyi Başkanı Charles Michel başkanlığında video konferans yöntemiyle devam eden AB liderler zirvesine katıldı.

Bu toplantıda Covid-19 salgını, aşı tedariki ve AB ile ABD arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi gibi konular ele alındı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket