AB, 2035’te fosil yakıtla çalışan yeni arabaların satışını yasaklamak için ilk adımı attı

0

Avrupa Parlamentosu (AP), 2035’ten itibaren yeni fosil yakıtla çalışan araçları yasaklamak için önerilen planı destekledi.

Avrupa Parlamentosu (AP), 2035’ten itibaren yeni fosil yakıtla çalışan araçları yasaklamak için önerilen planı destekledi.

Avrupa Parlamentosu Çevre Komitesi tarafından desteklenen plan, 2035 yılına kadar karbondioksit emisyonlarını tamamen azaltmak için Birlik genelinde yeni benzinli ve dizel araçların satışının yasaklanmasını öneriyor.

Bu plan, Avrupa Komisyonu tarafından geçen yıl sunulan ve 2050 yılına kadar tüm sektörlerde net sıfır emisyona ulaşmayı amaçlayan başlıca iklim değişikliği politikası paketinin hedeflerinden biridir.

Sonuç olarak, önümüzdeki 10 ila 15 yıl içinde, yani en geç 2035 yılına kadar, karbon yayan araçları AB yollarından çekmek amaçlanıyor.

Ancak AP’nin Çevre Komitesi, aynı tarihte yapılan bir başka oylamada önümüzdeki 10 yıl içinde daha katı hedeflerle karbondioksit emisyonlarının azaltılması önerisini reddetti. Reddedilen teklif, komisyonun planının ötesine geçerek, 2021 düzeyine kıyasla 2030 yılına kadar arabalardan kaynaklanan karbon emisyonlarında %55 azalma çağrısında bulundu.

Arabalardaki karbon emisyonu önerileri önümüzdeki aylarda Avrupa Parlamentosu’nun genel kurulunda oylanacak. Bu oylamanın ardından AB ülkeleri, nihai kuralları müzakere ederken son sözü söyleyecek.

‘Karar elektrikli arabaları daha ucuz hale getirebilir’

Politikanın ön saflarında yer alan milletvekillerinden biri olan Jan Huitema, karbondioksit standartlarının otomobil endüstrisi için netlik sağlayacağına ve otomobil üreticilerini yenilik ve yatırım yapmaya teşvik edeceğine inanıyor. Huitema’ya göre bu karar elektrikli otomobilleri daha da ucuzlatabilir.

AB, sıfır emisyonlu elektrikli araçlara geçişi hızlandırarak, AB emisyonlarının dörtte birini oluşturan ve son yıllarda artış gösteren ulaşım sorununun üstesinden gelmeyi umuyor.

Volkswagen gibi şirketler, 2035 yılına kadar Avrupa’da içten yanmalı motorlu araç satışını durdurmayı planladıklarını açıkladılar.

Ancak bazı endüstri grupları, belirli bir teknolojinin yasaklanmasına karşı uyarıda bulunuyor ve böyle bir değişikliğin ancak karar vericilerin şarj altyapısının yaygın şekilde konuşlandırılmasını desteklemesi durumunda gerçekleşebileceğini belirtiyor.

AB, ülkelerin ana yollarda düzenli aralıklarla halka açık şarj noktaları kurmasını gerektiren önerileri değerlendiriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom